بروزرسانی
96/09/16
ارسالی توسط

توضیحات

با سلام خدمت تمامی معماران و دنبال کنندگان رشته معماری و عمران , در این بخش از مقالات و مطالب مربوط به دکوراسیون خارجی در وب سایت معماری ایران به بررسی موضوع طراحی نمای ساختمان می پردازیم . نمای ساختمان ها از قبیل نمای ساختمان سنگ و نمای ساختمان دو طبقه و نمای ساختمان مسکونی و … همه و همه از جهاتی دارای اهمیت های بسیاری هستند از این رو در ادامه این مقاله به بررسی موضوع نمای ساختمان ها می پردازیم .

طراحی نمای ساختمان

در رابطه با طراحی نمای ساختمان باید گفت که در سال های اخیر با پدید آمدن سبک های مختلف معماری همچون معماری پست مدرن post modern و معماری غیر استاندارد و … و رونق پیدا کردن زندگی شهری نمای ساختمان اهمیت بیشتری پیدا کرد . نما در ساختمان عنصری است که درون ساختمان را از بیرون و فضای خصوصی را از فضای عمومی جدا میکند و موجب زیبا به نظر رسیدن ساختمان از بیرون میشود از این رو برای نمای خارجی ساختمان میتوان از اشکالی همچون نمای ساختمان سنگ و نمای ساختمان مدرن و … استفاده کرد . نمای پشت و جلوی ساختمان از یک نظر نمود اجتماعی دارند و از طرف دیگر نوع کاربری ساختمان و سازه و مشخصات ساکنان را بیان میکنند .

در طراحی نمای ساختمان ها باید به سایر ساختمان ها و اماکن اطراف نیز توجه شود در غیر اینصورت اگر نمای واحد بدون در نظر گرفتن اطراف مورد نظر طراحان باشد و برای طراحی پلان ساختمان آن سازه و دکوراسیون خارجی اطراف را در نظر نگیرند نمای کلی و کلیت شهر از بین میرود بنابراین ارتباط نمای ساختمان با نمای شهر باید چند جانبه باشد . نمای رو به کوچه و خیابان، باید تابع عوامل همبستگی بین نماهای اطراف باشد . اما در عین حال بر اساس ترکیبی از اجزاء مختلف بر حسب عملکرد ، ابعاد و مصالحشان شخصیت خاص خود را دارد .

از دید طراحان حرفه ای نمای بیرونی ساختمان در طول روز و شب دارای اهمیت زیادی است و جذابیت یک ساختمان در نگاه اول در نمای بیرونی ساختمانی است پس این نما باید بسیار زیبا باشد . از سوی دیگر در طراحی نمای بیرونی ساختمان باید عوامل دیگری همچون نور پردازی در شب و روز نیز رعایت شود پس با نور پردازی و استفاده از عنصر نور میتوان نمای بهتری پدید آورد . در ادامه نمونه هایی از نمای ساختمان اورده شده است :

ارسال نظر


CAPTCHA Image
Reload Image
بدون دیدگاه
دیدگاهی ارسال نشده است !