بروزرسانی
96/09/16
ارسالی توسط

توضیحات

با سلام خدمت تمامی معماران و دنبال کنندگان معماری و عمران , در این بخش از مطالب مربوط به آموزش نرم افزار های معماری از سری مطالب آموزش اتوکد Auto CAD در وب سایت معماری ایران به بررسی موضوع مقیاس نقشه در اتوکد می پردازیم . نرم افزار اتوکد autocad یکی از بهترین نرم افزار های معماری است که توسط شرکت نرم افزاری اتودسک autodesk به بازار عرضه شده است و توانایی این نرم افزار در رقابت با نرم افزار های سه بعدی همچون نرم افزار تری دی مکس ۳D Max و نرم افزار اسکچ آپ sketchup ثابت شده است از این رو به بررسی موضوع نحوه تنظیم مقیاس در اتوکد می پردازیم .

تبدیل مقیاس نقشه در اتوکد

در رابطه با تبدیل مقیاس نقشه در اتوکد باید گفت که یکی از مهم ترین کار هایی که طراحان برای طراحی پلان ساختمان ها انجام میدهند و در نهایت برای ایجاد پلان و چاپ نقشه به آن نیازمند هستند تنظیم مقیاس در اتوکد است که باید به مقیاس نقشه در اتوکد تسلط کافی داشته باشند تا بتوانند نقشه و پلان مورد نظر خود را آنطور که میخواهند در بیاورند پس با استفاده از تسلط داشتن بر تنظیم مقیاس نقشه در اتوکد میتوان نقشه و پلان های مورد نظر را با مقیاس مورد انتخاب و مورد نیاز خود طراحی کرد .

در ابتدا باید به این نکته توجه کرد برای تبدیل مقیاس حتی برای پرینت در اتوکد نیز و به طور کلی برای تنظیم مقیاس در ابتدا هیچ کاری با مقیاس نداشته باشید و بهترین کار برای این مورد این است که یک متر را عدد ۱ بزنید و مواردی همچون ۲۰ سانتی متر را ۰.۲ بزنید و در نهایت در هنگام پرینت در پنجره تبدیل مقیاس , مقیاس مورد نظر خودتون را وارد کنید . اگر یک متر را ۱ زده باشید در نهایت مقیاس خروجی را ضربدر هزار میکنید و در پلات در قسمت بالایی همین عدد بدست آمده در کادر پایینی همین عدد را وارد میکنید .

برای مثال اگر بخواهیم از ۱/۲۵۰ پرینت بگیریم که کادر بالای این عدد ضربدر هزار میشود و عدد ۴ بدست می آید و کادر پایین عدد ۱ پس برای یک به صد میشه یک بالا و ۱۰ پایین . مثال دیگر : میخواهیم ۱/۱۰۰ رو پرینت بگیریم که کارد بالا ۱۰ و کارد پایین ۱ می باشد که باید توجه داشته باشید که کادر بالایی تقسیم بر کادر پایینی هستش پس جواب میشه ۱۰ ولی راحت تر این هستش که میشه کادر پایینی رو همیشه ۱ قرار میدیم . برخی از دفاتر بجای استفاده از ۱۰ و یا ۱ از عدد هایی همچون ۰.۱ استاده میکنند که در این صورت هم باز همین جواب بدست می آید . بطور خلاصه باید گفت که برای بدست آوردن مقیاس موردنظر , ۱۰۰ را بر عدد موردنظر تقسیم میکنیم هرعددی اومد تو scale در اتوکد وارد کنید میشه مقیاس موردنظر . برای مثال :

۱:۲۰—–>> 100 / 200 = 0.5

۱:۵۰۰ ——->> 100 / 500 = 0.2

ارسال نظر


CAPTCHA Image
Reload Image
بدون دیدگاه
دیدگاهی ارسال نشده است !