بروزرسانی
96/09/17
ارسالی توسط

توضیحات

با سلام خدمت تمامی علاقمندان و دنبال کنندگان رشته معماری , در این بخش از مطالب مربوط به مقالات دکوراسیون داخلی و خارجی به بررسی موضوع اصول طراحی داخلی می پردازیم . معماران باید همان اندازه که به نمای بیرونی و طراحی پلان ساختمان با استفاده از نرم افزار های معماری همچون اتوکد autocad و … به نمای داخلی و دکوراسیون داخلی ساختمان و سازه مورد نظر خود بپردازند تا طرح در دست در نهایت دارای قابلیت های زیبا و خارق العاده باشد و مکان مورد نظر طراح پروژه پدید آمده باشد از این رو اهمیت دادن به دکوراسیون داخلی و دکوراسیون خارجی سازه باید به یک اندازه مد نظر طراحان و معماران فعال در زمینه معماری باشد .

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

نوع وسایل بکار رفته در هر منزل و نوع دکوراسیون بکار رفته در طراحی داخلی و خارجی هر خانه یا نشان دهنده سلیقه و شخصیت و علایق صاحب سازه و یا صاحب خانه است که در این میان برخی از افراد دکوراسیون داخلی خانه خود را با توجه به اطلاعات و داشته های قبلی خود می چینند و برخی از افراد در این زمینه و برای طراحی داخلی خانه خود نیازمند در اختیار داشتن اطلاعاتی هستند که در این مقاله به بررسی اصول طراحی دکوراسیون داخلی و ۱۰ اصل برای طراحی داخلی می پردازیم تا شما بتوانید با استفاده از این نکات و اصول به طراحی دکوراسیونی متناسب با سلیقه و شخصیت خود بپردازید .

  • ایجاد نقطه توجه و مرکز کانونی برای خانه

نقطه توجه و مرکز کانونی هر خانه فضایی است که افراد به محض ورود به آن توجه و تمرکزشان بر روی آن نقطه معطوف میشود , استفاده از طراحی فضا هایی مانند استفاده از پنجره بزرگ و شومینه و قفسه کتاب و حتی نصب تابلو نقاشی از موارد موثر برای ایجاد نقطه توجه در خانه است .

10 اصل برای طراحی داخلی

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

10 اصل برای طراحی داخلی

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

  • مشاهده خطوط موجود غالب موجود در فضا و استفاده از آنها

خطوط افقی : استفاده از خطوط افقی در طراحی داخلی باعث بزرگ تر دیده شدن فضا میشود و از طرف دیگر موجب افزایش صمیمیت و یک دستی عناصر در فضا میشود .

خطوط عمودی : استفاده از خطوط عمودی باعث بلند تر به نظر رسیدن فضا میشود و از سوی دیگر موجب رسمی تر شدن فضا میشود .

خطوط مورب : خطوط مورب در دکوراسیون داخلی باعث پر انرژی به نظر رسیدن فضا میشود .

خطوط منحنی : باعث افزایش جذابیت بصری فضا ها میشوند .

10 اصل برای طراحی داخلی

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

  • استفاده از طیف رنگی خاص و متناسب با فضا

برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود قرار نیست از رنگ های مد استفاده کنید زیرا با گذشت زمان این رنگ ها از مد می افتند و توصیه ما به شما این است که از رنگ های مورد علاقه خود استفاده کنید تا زندگی و خانه شما با شادی بیشتری همراه شود و با نگاه کردن به دیوار ها و فضای خانه حس و حال بهتری پیدا کنید .

10 اصل برای طراحی داخلی

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

  • مبلمان

برای انتخاب کبلمان باید سلیقه بیشتری به خرج دهی و مبلمانی متناسب با محیط کاربری فضا و سلیقه خود انتخاب کنید به گونه ای که رنگ مبلمان با دیوار ها و حتی رنگ های بکار گرفته شده در اتاق و فضا هم خوانی داشته باشد پس از انتخاب مبلمان های خیلی کوچک و بزرگ خودداری کنید .

10 اصل برای طراحی داخلی

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

  • نور پردازی

به طور کلی در کنار سایر فاکتور ها به نور پردازی فضا در دکوراسیون داخلی نیز توجه کرد که سه نوع نور پردازی داریم :

نور پردازی محیطی : در این نوع نورپردازی چراغ ها از سمت سقف آویزین میشوند و نور از سوی سقف به اطراف پخش میشود و این نوع نور پردازی برای اتاق هایی که میخواهیم همه جای آن به طور مساوی روشن باشد و نور یکسانی به همه جای آن برسد بکار گرفته میشود .

نور پردازی کاری : در این نوع نور پردازی چراغ ها به گونه های مختلف تعبیه میشوند برای مثال استفاده از چراغ های زیر کابینت و استفاده از چراغ مطالعه نوعی از نور پردازی کاری است .

نور پردازی تاکیدی : در این نوع نور پردازی از تاکید نور بر شی ء یا مکان خاصی تمرکز مکینند برای مثال از چراغ هایی برای نمایش تابلو ها و مکان خاصی در فضا از این نوع نور پردازی استفاده میکنند .

البته در کنار انواع نور پردازی در طراحی دکوراسیون داخلی باید به این نکته اشاره کرد که نور طبیعی هم باید در نظر گرفته شود تا در ساعاتی از شبانه روز از نور طبیعی استفاده کرد .

10 اصل برای طراحی داخلی

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

  • استفاده از قانون اعداد

در طراحی داخلی استفاده از قانون اعداد فرد میتواند موجب زیبا تر به نظر رسیدن فضا شود پس از اشیا در برخی از فضا ها بصورت تکی استفاده کنید .

10 اصل برای طراحی داخلی

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

  • استفاده از اجزای متناسب با هم و مرتبط

به این منظور میتوانید از وسایل و اشیایی استفاده کنید که علی رغم داشتن تفاوت خاصیت تشکیل کلکسیون را نیز داشته باشند و به گونه ای با هم مرتبط باشند .

10 اصل برای طراحی داخلی

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

  • استفاده از طرح ها و بافت های متنوع

با استفاده از طرح ها و بافت های متوع و در عین حال مرتبط با یکدیگر میتوانید ارتباطی بین این اجزا برقرار کنید از این رو میتوانید از بافت های نرم و خشن در کنار یکدیگر استفاده کنید .

10 اصل برای طراحی داخلی

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

  • استفاده از فضا های منفی

در برخی از نقاط خانه و فضا از بکار بردن اشیا تکی استفاده کنید تا بجای نگاه به اشیاء مختلف نگاه نظاره کننده به یک شی ء زیبا و تکی بیفتد از این رو از خاصیت کمتر , بیشتر است میس ون دروهه استفاده کنید .

10 اصل برای طراحی داخلی

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

  • بکار بردن اصل تعادل

فضای تعادل فضای شیک , عملکردی و لذت بخش است و از این رو سه نوع تعادل در طراحی داخلی وجود دارد :

تقارن : تقارن از اصول سنتی طراحی داخلی است و برای روح انسان لذت بخش است .

عدم تقارن : عدم تقارن یکی از اصول مدرن در طراحی داخلی است و به منظور قرار دادن اشیا و وسایل نا متقارن در کنار یکدیگر برای ایجادفضایی متعادل است .

تقارن مرکزی : به گونه ای است که چینش تمامی اعضا حول یک تعادل مرکزی است .

10 اصل برای طراحی داخلی

۱۰ اصل برای طراحی داخلی

ارسال نظر


CAPTCHA Image
Reload Image
بدون دیدگاه
دیدگاهی ارسال نشده است !