بروزرسانی
96/09/26
ارسالی توسط

توضیحات

برنامه فیزیکی در معماری و طراحی ساختمان موردنظر می‌تواند تا حد بسیاری تأثیرگذار باشد. برای روشن‌تر شدن مفهوم این برنامه می‌توان به ابعاد فضاهای مختلف در مکان‌های گوناگون اشاره کرد.

برنامه فیزیکی چیست؟

برای روشن شدن مفهوم برنامه فیزیکی ابتدای بحث را با یک مثال مشخص در این زمینه آغاز می‌کنیم. فرض کنید در یک شرکت و یا موسسه مشغول به کار هستید. این ساختمان مسلماً از متراژ و مساحت مشخصی برخوردار است که این مساحت با توجه به بخش و اتاق‌های موسسه به مساحت‌های کوچک‌تر تقسیم‌بندی می‌شود. درواقع با توجه به مساحت کلی چندین اتاق می‌تواند در این ساختمان بنا شود. تعداد افرادی که در این مکان مشغول به کار هستند نیز بر اساس ظرفیت و مساحت ساختمان می‌توانند از اتاق‌های آن استفاده نمایند.

درواقع برای بیان کلی در رابطه با مفهوم برنامه فیزیکی می‌توان این‌گونه اشاره کرد که یک ساختمان یا مکان از فضاهایی با مساحت‌های مشخص مانند اتاق کارمندان، اتاق مدیر، اتاق مستخدم، سرویس بهداشتی و همچنین ناهارخوری تشکیل‌شده است که به‌صورت یک لیست مشخص می‌تواند بیان شود و در آن می‌توان به تعداد اتاق‌ها و مساحت آن‌ها بر اساس افراد ساکن در آنجا اشاره نمود.

فاکتورهای مهم در تشکیل یک برنامه فیزیکی مناسب

برای اینکه بتوان برای یک ساختمان و یا مکان خاص یک برنامه فیزیکی مناسب ارائه داد باید به تمام فاکتورها و ویژگی‌های مربوط به آن بنا و یا مکان توجه نمود. از مهم‌ترین ویژگی و فاکتورها در این برنامه مساحت کلی ساختمان موردنظر است که بر اساس آن فضاهای مختلف می‌تواند شکل بگیرد.

گزینه بعدی مکان قرارگیری بنای موردنظر است که این بنا در چه مکانی و با چه با چه ویژگی‌هایی ساخته‌شده است؛ اما اگر به ویژگی‌های درونی یک ساختمان یا مکان برگردیم، برای تنظیم یک برنامه فیزیکی مناسب باید به جزئیات نیز توجه کنیم و بعد از بیان موارد کلی مانند مساحت، تعداد، ابعاد و چند مورد دیگر به جزئیات کوچک مانند اندازه‌های زیر پله و همچنین دیوارها نیز به‌طور جزئی نیز اشاره‌کنیم. میزان فضا برای چیدمان اسباب و وسایل و نحوه قرارگیری هر مکان بر اساس نیازهای کیفی افراد ساکن در آن محیط نیز در این برنامه می‌تواند مشخص شود.

برنامه فیزیکی یک بیمارستان مجهز

برای اینکه این نوع برنامه برای شما عزیزان بیشتر روشن شود شما را در ادامه با انواع مکان و برنامه‌های فیزیکی آن‌ها بیشتر آشنا می‌کنیم. در این بخش در رابطه با برنامه فیزیکی یک بیمارستان سخن خواهیم گفت. بیمارستان‌ها مکانی هستند که به دلیل تردد زیاد بیماران و همراهان آن‌ها نیازمند فضایی با مساحت نسبتا بزرگ برای بخش‌هایی نظیر داروخانه، اتاق‌های بخش، اتاق سی‌سی‌یو، اتاق ای سی یو، تدارکات، اتاق‌های عمل و اورژانس و چندین مورد دیگر می‌باشند.

این مکان‌ها باید از فضای به نسبت مناسب برخوردار بوده تا بتوانند مراجعه‌کننده بیشتری را بدون هیچ‌گونه مزاحمتی پذیرا باشند. در کنار مشخص نمودن فضا و ابعاد آن در بیمارستان توجه به طراحی زیبا و جالب نیز می‌تواند تا حد بسیاری در روحیه بیماران تأثیرگذار باشد.

برنامه فیزیکی برای یک مجتمع مسکونی

مجتمع‌های مسکونی به دلیل وجود تعداد واحدهای بیشتر نیازمند طراحی و همچنین برنامه فیزیکی مشخص و معینی می‌باشند. در این‌گونه از ساختمان‌ها به دلیل تردد افراد ساکن در آن و وجود علایق و سلایق مختلف در این مکان‌ها می‌بایست در معماری و طراحی آن دقت فراوانی شود. برای داشتن ایده آل‌ها برای افرادی که در این‌گونه از مجتمع‌ها زندگی می‌کنند، برنامه فیزیکی مناسب امری لازم و ضروری است.

در مجتمع مسکونی برای داشتن یک برنامه مشخص باید مکان‌هایی مانند لابی، پارکینگ، محل استقرار سرایدار، نحوه قرارگیری آسانسور، راه‌پله‌ها، فضای بازی برای کودکان، فضاهای درونی هر واحد مسکونی و چندین مورد دیگر بر اساس ظرفیت و مساحت آن مجتمع معین و مشخص شود. برای رسیدن به زندگی آرام در کنار شلوغی و رفت‌وآمد بسیار در یک مجتمع مسکونی باید برنامه‌ریزی اصولی و معینی صورت گیرد.

برنامه فیزیکی برای متروی شهری

یکی از ملزومات برای جابه‌جایی افراد در فواصل شهری، خطوط مترو می‌باشد. این مکان به‌عنوان اصلی‌ترین عامل برای جابه‌جایی افراد بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین داشتن برنامه فیزیکی مشخص برای آن امری لازم و ضروری است. روزانه هزاران نفر ازاین‌گونه وسیله نقلیه برای رفتن به نقاط مختلف درون‌شهری استفاده می‌کنند.

برای ایجاد شرایط مناسب و همچنین پاسخگویی درست و بجا به تمام نیازهای تک‌تک این افراد می‌بایست مکان‌هایی مانند ورودی و خروجی مترو، ایستگاه‌های بین مسیر، راهرو و دروازه‌ها، بخش‌ها اداری، سکوها، محل حرکت و همچنین توقف و چندین مورد دیگر به‌درستی و دقیق محاسبه و مشخص شود.  در این مقاله سعی شد به چند نمونه از مکان‌هایی که برنامه فیزیکی در آن‌ها تعیین‌کننده است به‌طور خلاصه اشاره شود و مطمئنا مکان‌هایی وجود دارند که نیازمند این برنامه برای رسیدن به حداکثرها در تأمین نیازهای مختلف افراد ساکن در آن می‌باشند.

ارسال نظر


CAPTCHA Image
Reload Image
۱ دیدگاه